Kelmės r. Tytuvėnų vaikų lopšelis-darželis
„Žoleles auginu – sveikatėlę saugau“


Kodėl siūloma idėja. Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę. Lopšelyje-darželyje ugdome vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius bei siekiame stiprinti vaikų sveikatą įvairiomis priemonėmis. Rudenį, atvėsus orams, priešmokyklinukai grupėje geria laukuose, pievose ir  miškuose surinktų bei namuose džiovintų vaistažolių arbatėles. Vaikai vaistažoles liečia, apžiūri, uosto ir netgi ragauja. Ragaudami džiovintus lapelius, gali nusakyti jų skonį, apibūdinti spalvą ir formą. Gerdami kvapniųjų vaistažolių arbatėles, vaikai labai susidomėjo vaistažolėmis, kurias augina mamytės savo daržo lysvėse ar gėlynuose. Jie nusprendė patys užsiauginti vaistažolių savo įstaigos daržo lysvėje.

Visi į grupę atsineš po savo mėgstamą indelį, įvairių vaistinių augalų sėklų, žemių ir suaugusiųjų padedami pasės vaistinių augalų sėklyčių.

Edukaciniame kiemelyje „Jaunasis ūkininkas“ bus galima įsirengti daržo lysves, kuriose vaikai, padedami auklėtojų, patys sodintų, prižiūrėtų, o vėliau rinktų žoleles, jas džiovintų. Vaikai augindami, prižiūrėdami, laistydami vaistažoles sieks kuo daugiau apie jas surinkti informacijos, mokysis sveikai gyventi, patirs žolelių reikšmę ir naudą organizmui. Tėveliai supras ir įsitikins, jog darbinė veikla vaikams naudinga.

Tikslas – sveikos aplinkos lopšelio-darželio kieme kūrimas, noras daugiau sužinoti apie vaistinius augalus, sveikos gyvensenos sampratos stiprinimas.

Dalyviai:  priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai, pedagogai, tėvai.

Idėjos vykdymo laikas ir trukmė: nuo 2016 m. kovo mėn. iki rugpjūčio mėn.

Vieta: grupės palangės – sėkloms auginti, darželio kiemo erdvė, skirta lysvėms įrengti.

Priemonės: sėklos, IKT priemonės augalų pažinimui, indeliai daigų auginimui grupėje, statybinės medžiagos lysvėms įsirengti, žemė sodinimui, kastuvėliai, grėbliukai, laistytuvai, žymekliai.

Laukiami rezultatai: tikimės, kad vaikai ir jų tėveliai dažniau gers vaistažolių arbatas ne tik susirgę, bet ir profilaktiškai. Tad atsiradus pirmiesiems negalavimams, į pagalbą pasitelks natūralias priemones, o cheminių vaistų griebsis tik tada, kai natūralios priemonės nebepadės. Juk vaistiniai augalai – nuostabi Dievo dovana, kuri tinka šeimai sveikatinti. Iš vaikų surinktų žolelių bus galima virti ir gerti arbatas visose grupėse. Vaikai augs sveiki ir stiprūs. Vyks bendradarbiavimas: vaikai–tėvai–pedagogai.

Idėjos autorė Rima Šivickienė.