Naujosios Akmenės lopšelio-darželio „Atžalynas“
„Viskas apie obuolį“


Kodėl siūloma idėja Naujosios Akmenės vaikų lopšelio-darželio „Atžalynas“ prioritetinė sritis yra vaikų sveikatos stiprinimas ir saugojimas, todėl kiekviena grupė ieško netradicinių darbo formų ir būdų, kaip stiprinti vaikų sveikatą, puoselėti sveikos gyvensenos įgūdžius. Daug įdomių ir originalių idėjų įstaigoje siejamos su grupių pavadinimais. Ir šią idėją pasirinkome neatsitiktinai, nes mūsų įstaigoje yra grupė, kurios pavadinimas „Obuoliukai“.

Nutukimas ir su juo susijusios problemos tampa vis aktualesnės mūsų visuomenėje. Vaikai – visuomenės dalis, kuri priklauso nuo suaugusiųjų, šeimos narių. Todėl mitybos įgūdžiai yra vieni iš svarbiausių auginant sveiką vaiką. Dirbdamos su vaikais pastebime, jog daugėja nutukusių vaikų, tam įtakos turi kaloringo maisto vartojimas. Mityboje dominuoja saldumynai, saldinti gazuoti gėrimai. Viena iš nutukimo prevencijos priemonių yra mūsų lietuviškas obuolys. Obuolys puikus užkandis pusryčių ar priešpiečių metu. Jame gausu skaidulų, kurios suteikia sotumo pojūtį. Obuolys labai reikalingas normaliai virškinamojo trakto veiklai. Pastebėjome, jog daugiausia suvalgoma šviežių obuolių, todėl skatinsime vaikus ir tėvelius iš obuolių pasigaminti įvairių patiekalų, kurie naudingi vaikų sveikatai. Šia idėja atkreipsime bendruomenės dėmesį, kad tinkamai būtų sunaudotas obuolių derlius, kad įstaigos valgiaraštyje visada būtų vaisių ir daržovių, o vaikai ant savo stalo turėtų pakankamai obuolių ir jų gaminių – tai sveikatos ir gero darbingumo sąlyga.

Tikslasgilinti vaikų žinias apie obuolius, formuoti sveikos mitybos įgūdžius, skatinti valgyti lietuviškus obuolius.

Dalyviai ši idėja skirta ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams, jų šeimoms, pedagogams.

Trukmėdviejų savaičių projektas.

VietaNaujosios Akmenės vaikųlopšelis-darželis „Atžalynas“.

Sąlygos geriausia šią idėją įgyvendinti būtų rudenį, kai soduose užauga daug įvairių rūšių obuolių. Veiksmingiausias ugdymo būdas idėjai įgyvendinti, kuris skatintų vaikus būti aktyvius, iniciatyvius, pasižymėtų integralumu ir įvairios veiklos galimybių gausa, būtų projektinė veikla. Siūloma sudaryti sąlygas veikloms: obelų stebėjimui ir obuolių skynimui darželio sode, išvykai į ugdytinio šeimos sodą skinti obuolių, kartu su tėveliais, įstaigos bendruomene darželio sode sodinti obelaitę; sudaryti sąlygas grupėje vaikų meninei veiklai, kūrybai ir saviraiškai, įvairiems bandymams ir tyrinėjimams, „obuoliškoms“ rungtims, pokalbiams-diskusijoms su visuomenės sveikatos priežiūrosspecialistaisapie sveiką mitybą, apie obuolių naudą žmogaus sveikatai ir pan., paminėti Europos sveikos mitybos dieną (lapkričio 8 d.). Baigiantis projektui kartu su ugdytiniųtėvais organizuoti popietę muzikos salėje „Viskas apie obuolį“, surengti vaikams vaišes „Viskas iš obuolių“, išleisti knygutę „Viskas apie obuolį“.

Priemonės: pintinė su obuoliais, Rojaus obuoliukai, anketos tyrimams: „Koks obuolys skaniausias?“(trijų spalvų: raudoni, geltoni, žali) obuoliai,„Koks patiekalas iš obuolių skaniausias?“ (virta obuolienė, saldainiai „Obelėlė“, obuolių pyragas, obuolių sultys, obuolių tyrelė), priemonės eksperimentui (pienas, vanduo, citrinos sultys, obuolio skiltelės, vienkartiniai indeliai, padidinamieji stiklai), obuolių sėklos, obelis, interaktyvi lenta, kompiuteris, parengtos skaidrės apie obelis ir jų vaisius, filmuota medžiaga apie vykdomą projektą įstaigoje, obuolius ir obelį, inscenizacijai „Obuoliukų ginčas“ skirtos priemonės, eilėraštis Just. Marcinkevičiaus „Mokyklos sode“, lietuvių liaudies pasaka „Aukso obelėlė“, mįslės, patarlės apie obuolius, dainelės: J. Monstavičienės „Obuoliukai“, J. Sabonienės „Raudonskruostis obuolys“, H. Strazdauskaitės „Auga obuoliukai“, G. Pamparienės „Man patinka rudenėlis“, knygos, enciklopedijos, plakatai, paveikslėliai, parengtas lankstinukas tėvams ir pedagogams „Viskas apie obuolį“.

Partneriai tėveliai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė.

Laukiami rezultatai įgyvendinant šią idėją ugdytiniai sužinos apie obuolių savybes, kokią naudą jie duoda žmogui, vaikų sveikatai, įgis žinių apie vertingo produkto – obuolių valgymo būtinybę, domėsis, ką galima iš obuolių pagaminti. Ugdytiniai rinksis vaisius ir daržoves, pamėgs obuolius, bus sveikesni, aktyvesni. Veiklos bus smagios, patrauklios ir informatyvios. Vaikai dirbs kartu, bendraus ir bendradarbiaus, sieks pasidalyti savo patirtimi apie obuolius, džiaugsis kūrybinėmis idėjomis. Į bendrą veiklą bus įtraukti ir šeimų nariai, vaikai praleis daugiau laiko su tėveliais, kartu gamindami įvairius patiekalus iš obuolių, bus skiepijama meilė sodui. Skindami obuolius, ruošdami atsargas žiemai, sodindami obelaitę daug laiko praleis lauke – bus stiprinama vaikų sveikata, tenkinamas noras judėti. „Obuoliukų“ grupės ugdytiniai didžiuosis savo grupės pavadinimu.

Sveikatos stiprinimo poveikio sritis sveikos mitybos skatinimas ir nutukimo prevencija.

Idėjos autoriai Rasa Butkevičiūtė, Audronė Ruškienė