Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius

 
 
 

Naujienos

Konferencija ,,Vaiko teisė naudotis tobulinusiomis sveikatos sistemos paslaugomis“

Įkelta 2015-06-05

Siekiant priminti visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises bei pristatyti įrodymais pagrįstos medicinos praktikos pasiekimus Sveikatos apsaugos ministerija 2015 m. birželio 4 d. organizavo konferenciją „Vaiko teisė naudotis tobuliausiomis sveikatos sistemos paslaugomis“.

Konferencijoje pažymėta Tarptautinė vaikų gynimo diena, nuo 1950 metų minima birželio 1-ąją. Lietuva 1995 metais ratifikavo Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją, kurios 24 straipsnis sako „Valstybės   dalyvės  pripažįsta  vaiko  teisę  naudotis tobuliausiomis sveikatos  sistemos paslaugomis ir ligų gydymo bei sveikatos atstatymo  priemonėmis. Valstybės dalyvės rūpinasi, kad nė vienam  vaikui nebūtų atimta teisė naudotis tokiomis sveikatos apsaugos sistemos paslaugomis“.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis sveikata apie 50 proc. priklauso nuo žmogaus gyvensenos.  Suaugęs žmogus atsako už save pats ir yra laisvas rinktis sveiką gyvenseną: pakankamą fizinį aktyvumą, racionalią mitybą, kenksmingų medžiagų atsisakymą (rūkymo, alkoholio ar narkotikų vartojimo ir kt.). Vaikų sveikata labai susijusi su jų šeimų gyvensenos įgūdžiais. Ankstyvas sveikatos ugdymas, sveikos gyvensenos mokymas, savalaikė ir kokybiška sveikatos priežiūra turi didelę reikšmę vaiko ateičiai.

2014 metais Lietuvoje atlikto tyrimo duomenimis, maždaug kas dešimtas berniukas (10 proc.) ir kas šešta mergaitė (16 proc.) savo sveikatą vertino prastai. Šis rodiklis nuo 2002 m. turi tendenciją mažėti.  Nuo 1994 m. iki 2014 m. reikšmingai sumažėjo nesijaučiančių laimingais paauglių skaičius. Pastaruoju metu jų dalis siekia 8,4 proc. tarp berniukų ir 15,3 proc. tarp mergaičių. Tačiau lyginant su kitų šalių mokinių apklausos duomenimis, Lietuva dar išlieka tarp tų šalių, kuriose jaunų žmonių laimingumas yra žemas. Pastaraisiais metais Lietuvos mokyklose rasta mažesnė rūkančių mokinių dalis, bet, lyginant su kitomis šalimis,  Lietuva išsiskiria aukštu  rūkymo paplitimu tarp paauglių. Reguliarus alkoholinių gėrimų vartojimas nuo 1994 iki 2010 m. tarp Lietuvos penkiolikmečių berniukų išaugo du kartus, tarp mergaičių – tris kartus. 2014 metais nustatyta, kad Lietuvos mokiniai svaiginasi alkoholiniais gėrimais rečiau. Mokinių mityba kol kas dar turi trūkumų (didelė dalis mokinių nepakankamai  dažnai valgo vaisius ir daržoves, bet dažnai valgo saldumynus ir kitus nerekomenduotinus produktus), tačiau per pastaruosius metus vaisių ir daržovių vartojimas padidėjo.

Medicinos pagalba vaikams skiriasi nuo medicinos pagalbos suaugusiems, nes tai yra ne tik pagalba vaikui susirgus, bet ir aktyvi besilaukiančios motinos, naujagimio bei vaiko priežiūra, siekiant kad šeima augintų sveiką vaiką.

Konferencijoje „Vaiko teisė naudotis tobuliausiomis sveikatos sistemos paslaugomis“ buvo ne tik apžvelgta esama situacija, pristatyti naujausi sveikatos sistemos pasiekimai, bet ir apžvelgtos veiklos perspektyvos stiprinant vaikų sveikatą ir sveikatos priežiūros paslaugų kokybę.

 
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius. Tel.: (8 5) 2766775, Žirmūnų g. 1B, LT 09101 Vilnius