Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius

 
 
 

Naujienos

Mokiniai džiaugsmingai sutiko 2017–2018 m. mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapą

Įkelta 2017-12-06

2017–2018 m. mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkursą „Sveikuolių sveikuoliai“ (toliau – Konkursas)organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, o vykdo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, taip pat šalies savivaldybės.

Konkurso organizavimo partneriai yra Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Respublikinė ikimokyklinių įstaigų darbuotojų asociacija „Sveikatos želmenėliai“.

Konkursas, prasidėjęs 2002 m. nuo Pedagogų profesinės raidos centro projekto „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“, organizuojamas jau 7 kartą.

Konkursu siekiama ugdyti vaikų ir mokinių gebėjimus saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, vertinti savo ir kitų potencialą dirbti komandoje, skatinti vaikų, mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimą. Konkurse dalyvauja ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo, profesinio mokymo bendruomenių komandos, sudarytos iš 5 vienodo amžiaus vaikų ar mokinių, mokytojo ir visuomenės sveikatos priežiūros specialisto.

Konkursas organizuojamas mokyklų, savivaldybių, zonų ir šalies lygmenimis. Komandų atranka pagal 5 amžiaus grupes (ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, pradinių klasių mokiniai, 5–6 klasių mokiniai, 7–8 klasių mokiniai ir 9–11 klasių mokiniai) mokyklose vyko iki 2017 m. spalio 2 d., o Konkurso I etapas šalies savivaldybėse buvo organizuotas nuo 2017 m. nuo spalio 5 d. iki lapkričio 3 d.

Savivaldybių Konkurso organizatoriai, vadovaudamiesi nuostatais, po Konkurso I etapo vykdytojams (Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistams – darbo grupės nariams) turėjo pateikti ataskaitas (užpildytą Konkurso nuostatų 3 priedą). Iš pateiktų ataskaitų matyti, kad 2017 m. Konkurso I etape dalyvavo 51 savivaldybė, o praėjusiame, 2015 m. vykusiame, Konkurse dalyvavo 55 savivaldybės. Nors šiais metais dalyvavo keturiomis savivaldybėmis mažiau, tačiau lyginant dalyvių skaičių matyti, kad šiais metais Konkurse daugiau dalyvavo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokyklų – 284 (2015 m. – 258). Bendrojo ugdymo mokyklų dalyvavo 546 (2015 m. – 555), profesinio mokymo įstaigų – 9 (2015 m. – 10), mokinių skaičius – 4 984 (2015 m. – 5 074), mokytojų skaičius – 1012 (2015 m. – 993), visuomenės sveikatos priežiūros specialistų skaičius – 618 (2015 m. – 554).

Savo komandų, kuriose dalyvavo įvairaus amžiaus grupių sveikuoliai, gausa išsiskyrė Klaipėdos miestas (51 komanda iš 51 mokyklos), Klaipėdos rajonas (48 komandos iš 48 mokyklų), Kretingos rajonas (35 komandos iš 27 mokyklų) ir Mažeikių rajonas (35 komandos iš 35 mokyklų). Taip pat nemažai I etape dalyvavo komandų iš Panevėžio miesto (29 komandos iš 29 mokyklų) ir Marijampolės (29 komandos iš 29 mokyklų). Konkurse aktyviai dalyvavo ir kitų savivaldybių komandos: Alytaus miesto (28), Kėdainių rajono (28), Rokiškio rajono (28) ir kt.

2017 m. Konkurso I etape dalyvavusių sveikuolių komandų duomenys bei nugalėtojai pateikti ataskaitos pabaigoje esančioje lentelėje.

Konkurso organizatoriai aktyviai bendradarbiavo su konkurso partneriais ir rėmėjais savivaldybėse, pvz., Druskininkų, Jonavos, Varėnos rajono policijos komisariatais, VšĮ Raseinių technologijų ir verslo mokykla, Druskininkų jaunimo užimtumo centru, Druskininkų socialinių paslaugų centru, Šakių kultūros centro šokio teatru, UAB „Dembavos medelynas“, UAB „Fielmann“, UAB „Biuro verslas“, UAB ,,Amalkera“, Panevėžio kūno kultūros ir sporto centru, Kalvarijų VšĮ „Galimybių laukas“ ir daug kitų.

Daug kur konkursą pradėjo ir vedė renginių vedėjai. Renginio pradžioje įvyko komandų prisistatymai ir laiško, rašyto draugui apie sveiką gyvenseną, pristatymai. Zarasuose komandų nariai stengėsi išsiskirti savo spalvinga apranga, komandai būdingais akcentais: marškinėliais, liemenėmis, skarelėmis. Mažieji Klaipėdos sveikuoliai patys ar su pagalba rašė ir smagiai bei įdomiai pristatė laišką draugui apie sveikatą, linkėdami nesirgti, valgyti mažiau saldumynų ar būti geros nuotaikos. Jonavoje laiškai draugui sveikatos tema buvo eksponuoti prieš prasidedant renginiui. Komandų prisistatymai buvo originalūs, kūrybiški, žaismingi, įdomūs: skambėjo eilės sveikatos tematika, šūkiai, skanduotės.

Atliekant teorines konkurso užduotis sveikos gyvensenos tema, reikėjo pažymėti paveikslėlius tų maisto produktų, kurie tinka vaikams, atsakyti į viktorinos klausimus arba išspręsti testą, minti mįsles, surasti ir nuspalvinti paslėptus daiktus, atrinkti, nuspalvinti ir suklijuoti vaisius ir daržoves, atsakyti, kaip išvengti gripo, aprašyti druskos naudojimą, išvardyti produktus, kurių nerekomenduojama dažnai valgyti, apibūdinti sveikatą, subalansuotą mitybą, raidžių lentelėje surasti paslėptus žodžius, kurių pavadinimai susiję su produktais, galinčiais padėti peršalimo atveju. Švenčioniškiai apibūdino priklausomybės nuo kompiuterio požymius, turėjo nustatyti valgymo sutrikimus, parašyti patarimų turintiems šių sutrikimų, apibūdinti mineralinių medžiagų naudą žmogaus organizmui, paaiškinti maisto produkto etiketėje pateiktą informaciją, išvardyti maisto produktus, turinčius tam tikrų vitaminų, mikroelementų. Prieniškiai konkurso dalyviai turėjo atsakyti į klausimus, kokiomis ligomis galima užsikrėsti įsisiurbus erkei, kiek rekomenduojama vartoti druskos, išvardyti Lietuvoje augančias daržoves, parašyti, kokią ligą sukelia vitaminų stoka, bei išvardyti, kokių produktų nerekomenduojama dažnai valgyti. Kitur vyresnieji mokiniai turėjo sukurti ir parašyti renginio „Sveikas maistas – sveikas žmogus“ veiklos planą, atpažinti žolelių arbatas, apibūdinti sveikatą, subalansuotą mitybą, pirmosios pagalbos suteikimą, priklausomybes nuo kompiuterio ir kitų išmaniųjų įrenginių.

Atlikdami užduotis žmogaus saugos tema, vaikai turėjo nurodyti, kur kreiptis pagalbos atsitikus nelaimingam įvykiui. Kiti atliko užduotis, susijusias su kasdien tykančiais pavojais gatvėse, keliuose, įvairiose susibūrimo vietose ir namuose. Vaikai skirstė ir klijavo paveikslėlius, vaizduojančius saugų ir nesaugų elgesį, turėjo apibūdinti draudžiamuosius, įspėjamuosius kelio ženklus, išbraukti daiktus, su kuriais negalima žaisti, nurodyti saugaus kelio perėjimo tvarką, 5 pagrindines važiavimo dviračiu taisykles.

Atlikdami praktines užduotis mažieji Konkurso dalyviai turėjo atpažinti, kurie maisto produktai yra gyvūninės, o kurie augalinės kilmės, raidžių lentelėse ieškoti žodžių, susijusių su asmens higiena, daržovių, vaisių ir uogų pavadinimus. Vyresniųjų klasių mokiniai sprendė kryžiažodžius, vardijo pirmosios pagalbos teikimo kraujuojant iš nosies eiliškumą. Mažeikiuose reikėjo pademonstruoti, kaip būtų suteikta pirmoji pagalba draugui netekus sąmonės, jei būtų iškylaujama gamtoje, kitur reikėjo sustabdyti žaizdos kraujavimą, manekenui atlikti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą. Pakruojo vaikai turėjo pagal kvapą ir formą atskirti vaistažoles, joniškiečiai suskirstė maisto produktus pagal vitaminų grupes. Šalčininkų vaikams buvo pateikti „liūdnas“ ir „linksmas“ dantukai ir įvairūs maisto produktai, kurie juos veikia. Kitur paragavus 4 rūšių arbatų reikėjo jas atpažinti.

Komandų kapitonams paveikslėliuose reikėjo surasti 10 skirtumų, rasti kelią labirinte. Kapitonai varžėsi, kuris greičiau atpažins ir užrašys kruopų pavadinimus, iš skiemenų sudės žymių žmonių mintis. Mažieji kapitonai turėjo užrašyti pirmosios pagalbos telefono numerį, parašyti, kokias kruopas mato paveikslėlyje, atspėti vaisių pagal pateiktą aprašymą, turėjo surasti teisingą kelią labirinte, suklijuoti rankų plovimo seką, atspėti, kokios saugos priemonės reikalingos važiuojant dviračiu, pagal pateiktas raides sugalvoti daržovių, vaisių, uogų pavadinimus.

Komandos taip pat varžėsi ir judriosiose rungtyse. Zarasuose visos komandos buvo pakviestos mankštai, o paskui jų laukė linksmosios estafetės. Kitur reikėjo pademonstruoti savo vikrumą bei surinkti užšifruotą patarlę. Mažeikiškiai dalyvavo „Nuversk/pastatyk“ užduotyje, kurios metu kiekvienas komandos dalyvis turėjo nubėgti ir nuversti bokštelį, esantį lankuose, o grįždamas atgal pastatyti. Kiti dalyvavo greičio estafetėje, „sodino bulves“, nešė obuolius, varėsi kamuolį apie lankus, nešė kamuolį tarp kojų, bėgo iki bokštelio ir atgal lįsdami pro lankus, pernešė teniso kamuoliuką pirmyn ir atgal neleisdami jam nukristi nuo platformos. Šalčininkuose vaikai atliko užduotis važiuodami riedamobiliu aplink lanką.

Sveikatos priežiūros specialistai ir mokytojai atliko jiems skirtas užduotis ir atsakinėjo į pateiktus klausimus. Jie turėjo parašyti, kokie reikalavimai taikomi mokyklinei kuprinei, išvardyti, kokias priemones pasitelkus vykdoma sveikatos ir lytiškumo programa, papasakoti, kaip išsaugoti regėjimą. Vilniuje jie „mankštino“ akis ieškodami su sveikata susijusių žodžių raidžių kratinyje ir pateikė 5 priemones, galinčias padėti kontroliuoti triukšmą darželyje. Prienuose reikėjo parašyti, kiek turi sverti pradinuko tuščia ir pilna kuprinės, pateikti reikalavimus ir rekomendacijas, kokia turi būti mokyklinė kuprinė. Pagėgiuose vienas iš klausimų buvo apie vitamino D trūkumą organizme. Mažeikiškiai turėjo parašyti pagrindinius apsisaugojimo nuo gripo būdus ir parašyti kuo daugiau sąvokų, susijusių su sveikata.

Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti diplomais, padėkos raštais bei įvairiomis dovanomis. Pvz., Pakruojyje konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti diplomais, taurėmis ir medaliais, visos dalyvavusios komandos – padėkomis bei vaisių rinkiniais.. Prienuose Konkurso dalyviai buvo apdovanoti atšvaitais, gertuvėmis, medaliais, diplomais, puodeliais, sportiniais krepšiais bei tušinukais. Lazdijuose konkurso dalyviai buvo vaišinami Lazdijų r. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos valgyklos virėjų išvirta sveikuolių koše bei Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro paruošta arbatžolių arbata.

Po konkurso tiek dalyvių, tiek žiūrovų nuotaikos buvo puikios. Štai taip Konkursą komentavo vilkaviškiečiai:

Nuoširdus ačiū. Renginys buvo nuostabus, mokiniams labai patiko, nors ir nelaimėjom, vis tiek nenusiminėm.“

„Mes taip džiaugiamės, nes vėl laimėjome prizinę vietą.“

Zarasiškiai džiaugėsi: „Pirmas blynas neprisvilo. Puikiai sugalvota – sveikuoliškos vaišės. Įdomios užduotys, todėl laikas neprailgo.“

Konkurso II etapas vyksta zonose nuo 2017 m. lapkričio 6 d. iki gruodžio 8 d. Jį organizuoja Kėdainių r., Klaipėdos r., Rokiškio r. ir Šiaulių m. savivaldybės.

***

Pagal konkurso organizatorių savivaldybėse atsiųstas ataskaitas informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistės Dalia Sabaliauskienė ir Nijolė Paulauskienė

Nuotraukos
 
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius. Tel.: (8 5) 2766775, Žirmūnų g. 1B, LT 09101 Vilnius