Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius

 
 
 

Naujienos

Atšvaitų dieną – svarbus priminimas pėstiesiems ir ne tik jiems

Įkelta 2019-10-17

Rudenį saulė pateka vėlai, leidžiasi anksti, o šviesus paros metas vis trumpėja. Neatsitiktinai spalio 17 dieną minima atšvaitų diena – šie paprasti atributai gali išgelbėti ne vieną gyvybę. Deja, kol kas jie vis dar pernelyg dažnai pamirštami.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) specialistai primena, kad tamsiuoju paros metu naudoti atšvaitus – gyvybiškai svarbu. 

Iš atšvaitų nebus jokios naudos, jei šie gulės pamiršti stalčiuje. 

Dažnam užtektų paieškoti tarp daiktų ir pavyktų rasti juostinį ar pakabinamą atšvaitą, ryškiaspalvę liemenę, o galbūt ir žibintuvėlį.

Kaip reikia nešioti atšvaitą?

Juostinį atšvaitą reikėtų dėti ant drabužio rankovės šiek tiek aukščiau riešo. Taip pat galima nešioti ir ant kojos blauzdos. 

Dar geriau, jei atšvaitai nešiojami ant abiejų rankų. Tuomet būsite tikri, kad atvažiuojant automobiliui šviesą atspindinčios detalės neužstosite kūnu. 

Pakabinami atšvaitai perverti grandinėle ar virvele turėtų būti prisegti prie drabužių taip, kad einant švytuotų kelių aukštyje.

Specialistai primena, kad efektyviausios saugumo priemonės tamsiu paros metu pėstiesiems yra ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais ir prožektoriai.

Žibintuvėlio funkciją turi dauguma išmaniųjų telefonų, todėl jei neturite nieko po ranka, galite tuo pasinaudoti. 

Tačiau maigyti paties įrenginio einant negalima – tai tik padidins pavojų.

Dalina visoje šalyje

Spalio 17-oji – atšvaitų diena. Šią dieną visi žmonės raginami susirasti turimus atšvaitus, juos taisyklingai prisitvirtinti prie rankinių, kuprinių, prisisegti prie drabužių ar užsidėti ant rankos ar kojos. 

Tie eismo dalyviai, kurie vis dėlto neturi atšvaitų ar kitų šviesą atspindinčių priemonių, kviečiami ateiti į kelių direkciją (J. Basanavičiaus g. 36), kur atšvaitai bus platinami neatlygintinai. 

Tiesa, atšvaitų kiekis ribotas. 

Atšvaitų dienos metu šviesą atspindinčios priemonės bus platinamos ne tik kelių direkcijoje, bet ir įvairiose Lietuvos savivaldybėse ir seniūnijose, kurios bus pažymėtos akcijos plakatu.

Reikėtų pasirūpinti, kad atšvaitus nešiotų visi pėstieji eismo dalyviai – vaikai, suaugusieji ir  vyresnio amžiaus žmonės.

Pradėjo svarbią akciją

Atšvaitų dieną prasideda ir didžiulė akcija „Būkime matomi ir saugūs kelyje“, kurią inicijuoja Susisiekimo ministerija. 

Mėnesį truksiančios akcijos metu kaimuose ir atokiose vietovėse gyvenantiems senjorams bus išdalinta 15 tūkst. atšvaitų. Juos senjorams į namus atneš paštininkai. 

Simboliška, kad akcija „Būkime matomi ir saugūs kelyje“ spalio 17 dieną 10 val. pradedama  Molėtuose prie Lietuvos pašto skyriaus. 

Socialinės akcijos tikslas – paskatinti šalies žmones rūpintis savo saugumu kelyje, būti lengvai matomiems tamsiu paros metu – segėti atšvaitą.

Akcijos atidarymo metu palapinėje prie pašto skyriaus lankytojai galės pamatyti, kaip matomas pėsčiasis tamsoje, kai jis yra su atšvaitu ir be jo. 

Taip pat bus demonstruojamas automobilio apsivertimo imitavimo įrenginys, kurį išbandžiusieji galės pajusti saugos diržų svarbą, kai automobilis verčiasi, o su girtumo akiniais bus galima išbandyti, kokia būna vairuotojo reakcija, kai jis apsvaigęs ar rašo žinutes.

Susisiekimo ministerijos inicijuotą akciją organizuoja LAKD ir „Lietuvos paštas“.

lrytas.lt informacija

Nuotraukos
 
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius. Tel.: (8 5) 2766775, Žirmūnų g. 1B, LT 09101 Vilnius