Kviečiame į saugaus eismo edukacinius užsiėmimus

Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius

 
 
 

Naujienos

Kas antras tamsoje žuvęs pėsčiasis nepasirūpino paprasčiausia apsauga nuo nelaimės

Įkelta 2019-11-18

Nors vis dar nemažai eismo dalyvių mano, kad dėvėti atšvaitą esant prastam matomumui ar tamsiam paros metui yra rekomenduojama, specialistai pabrėžia, kad tai yra privaloma. Atšvaitas – lyg apsidraudimas, kad vairuotojas pėsčiąjį pamatys laiku, o lemiamą akimirką pavyks išvengti eismo įvykio ir sužalojimų.

Daugiau nei pusė tamsiu paros metu į eismo įvykį patekusių pėsčiųjų žūva, tačiau to pavyktų išvengti jei dar prieš išeidami iš namų pėstieji pasirūpintų savo saugumu. Labai svarbu ne tik, kad pėsčiasis turėtų atšvaitus, liemenę, ar kitus šviesą atspindinčius daiktus ir drabužius, bet ir kad tinkamai juo dėvėtų. 

Turi ne tik matyti, bet ir būti matomas 

Užmiestyje keliaujantis žmogus turėtų eiti šaligatviu ar pėsčiųjų taku, o kur tokių nėra – kelkraščiu prieš automobilių judėjimo kryptį. Eidamas priešinga eismo puse pėsčiasis galės anksčiau pastebėti atvažiuojančias transporto priemones ir laiku pasitraukti į šalį. Kuo anksčiau pastebėti pėsčiąjį turėtų ir atvažiuojantis vairuotojas, todėl pėsčiasis turėtų dėvėti atšvaitus ant dešinės rankos, aukščiau riešo, ir ant dešinės kojos žemiau kelio.

Jei pėsčiasis keliauja mieste, kur dauguma gatvių yra apšviestos, tai dar nereiškia, kad atšvaitų nereikia. Esant rūkui ar lietui, o kai kuriais atvejais net vakare ar naktį, vairuotojui gali būti sunku pastebėti pėsčiąjį, todėl čia taip pat labai svarbu nepamiršti atšvaito. Tiesa, kadangi mieste dažniau gali tekti pereiti gatvę, pėsčiasis turėtų pasirūpinti atšvaitu ne tik dešinėje kūno pusėje, bet ir kairėje. Taip užtikrinama, kad priartėjusį prie pėsčiųjų perėjos žmogų pastebės iš abiejų pusių atvažiuojantys vairuotojai.

Ne bet kur, o tikslioje vietoje

Tiesa, atšvaitų yra skirtingų, todėl svarbu žinoti, kaip ir kur uždėti ar kabinti atitinkamą atšvaitą. Ant kojos ir rankos dedami juostelės tipo atšvaitai, kurie galūnes apjuosia iš visų pusių. Norėdami tinkamai prisegti pakabinamą atšvaitą, pėstieji turėtų prisiminti, kad jis turėtų būti segamas dešinėje pusėje, automobilių žibintų aukštyje. Svarbu prisiminti, kad pakabinamas atšvaitas turi laisvai švytuoti, jog automobilio šviesos jį „pagautų“, mat pats jis – nešviečia, tik šviesą atspindi. 

Atšvaitus privalo dėvėti ne tik suaugę, bet ir vaikai. Pastariesiems tėvai turėtų prisegti atšvaitą taip, kad jis būtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje, o prikabinamas atšvaitas turėtų būti kabinamas ant kuprinės, dešinėje pusėje, automobilių žibintų aukštyje.

Atkreipkite dėmesį į kokybę 

Tinkamai prikabintas atšvaitas išties gali išgelbėti gyvybę, tačiau jis neatliks savo funkcijos, jei nebus kokybiškas. Specialistai įspėja, kad prieš pirkdami atšvaitus ar šviesą atspindinčią liemenę, žmonės turėtų patikrinti ir įsitikinti, kad šviesą atspindintys elementai yra kokybiški. 

Vienas paprasčiausių būdų patikrinti, ar atšvaitas tinkamas ir gerai atspindi šviesą – pašviesti į ji žibintuvėliu tamsoje. Taip bus aišku, kiek atšvaitas atspindi šviesą ir ar jis yra tinkamas naudoti. 
Reikalavimus atitinkanti liemenė turi būti ne tik ryškios spalvos, bet ir ties juosmeniu turėti du ar daugiau horizontalių šviesą atspindinčių elementų. 

Privaloma visiems 

Nors kalbėdami apie atšvaitus specialistai dažniausiai mini pėsčiuosius, šviesą atspindinčių elementų neturėtų pamiršti ir dviratininkai, vadeliotojai bei vairuotojai. Dviratininkai ir vadeliotojai savo matomumu taip pat turėtų pasirūpinti iš anksto, o priverstinai sustoję vairuotojai iš automobilio turėtų išlipti jau dėvėdami ryškiaspalvę liemenę.

Vairuotojui pastebėti keliu einantį ar važiuojantį eismo dalyvį bus dar lengviau, jei pastarieji ne tik dėvės atšvaitus, bet ir nešis žibintuvėlį. Vairuotojams išlipti iš automobilio taip pat patartina su žibintuvėliu. Be to, priminė specialistai , kad dviratininkai privalo važiuoti įjungę baltos šviesos žibintą priekyje ir raudonos spalvos žibintą gale. 

Saugaus eismo ekspertai pabrėžė, kad bet kuris eismo dalyvis turi įsitikinti, ar dėvimų atšvaitų neužstoja kiti daiktai ir tik tada pradėti kelionę. 

Reikia periodiškai keisti 

Svarbu žinoti ir tai, kad atšvaitai nėra ilgaamžiai. Bėgant laikui, nuo lietaus, temperatūrų pokyčių jie dėvisi. Ypač smarkiai atšvaitą veikia saulės šviesa: kuo ilgiau saulėje būna atšvaitas, tuo trumpesnis jo tarnavimo laikas. Ant drabužių, liemenių esantys šviesą atspindintys elementai nuo valymo taip pat dėvisi ir vis mažiau atsispindi. 

Tad specialistai rekomenduoja atšvaitus pasikeisti kas dvejus-trejus metus. Ir ši rekomendacija galioja ne tik kalbant apie pakabinamus ar užsegamus atšvaitus, tačiau ir tuos, kurie yra ant vaikiškų drabužių, kuprinių. Laikui bėgant atšvaitai praranda savo savybes, tad net tuo atveju, jei kuprinė yra su šviesą atspindinčiais elementais, vis tiek reikėtų ant jos pakabinti ir atšvaitą. 

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Delfi.lt informacija
Nuotraukos
 
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius. Tel.: (8 5) 2766775, Žirmūnų g. 1B, LT 09101 Vilnius