Projektų ir renginių skyrius,
renginių poskyris

 
 
 

Naujienos

2013–2014 m. Tarptautinio mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ rezultatai

Įkelta 2014-05-02

Respublikinis vaikų, mokinių ir pedagogų konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“ pirmą kartą buvo organizuotas 2002 m. pagal Pedagogų profesinės raidos centro projektą „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“. Konkursas tapo populiarus ir vyko 2006 m., 2008–2009 m. ir 2011–2012 m.

Šis 2013–2014 m. konkursas buvo vykdomas įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais patvirtintų Sveikatingumo metų  (2013 m.) ir Vaikų sveikatos metų (2014 m.) priemones ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrų patvirtintais Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ nuostatais. Konkursą organizavo Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, savivaldybės.

Konkursu buvo siekiama ugdyti vaikų ir mokinių gebėjimus saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, skleisti sveikos gyvensenos principus mokyklų bendruomenėse.

Atsižvelgiant į konkurso organizatorių savivaldybėse pageidavimus, pirmą kartą buvo sukurtas konkurso užduočių bankas, kurį sudarė savivaldybių administracijų padalinių ir visuomenės sveikatos biurų atsiųsti užduočių pavyzdžiai. Kiekvienam konkurso etapui ekspertų grupė sudarė užduočių banką, kurį administravo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC). Be to, konkurso I ir II etapų organizatoriai užduotis galėjo sugalvoti ir patys.

Lėšų konkursui organizuoti skyrė Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir savivaldybių administracijos.

Pagal konkurso nuostatus, visų etapų dalyviai sudarė komandas iš 5 vaikų, mokytojo ir visuomenės sveikatos priežiūros specialisto, dirbančio mokykloje. Konkursas buvo organizuojamas mokyklų, savivaldybių, zonų ir šalies lygmenimis.

Komandų atranka pagal 5 amžiaus grupes (ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, pradinių klasių mokiniai, 5–6 klasių mokiniai, 7–8 klasių mokiniai ir 9–11 klasių mokiniai) vyko mokyklose iki 2013 m. spalio 15 d.

Konkurso I etapą organizavo savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir savivaldybių administracijų švietimo skyriai, pedagogų švietimo centrai, švietimo pagalbos tarnybos. Konkurso partneriai ir rėmėjai buvo policijos komisariatai, savivaldybių sporto centrai, viešosios bibliotekos, kultūros, sporto ir pramogų centrai, savivaldybių gydytojai, VšĮ „Kretingos maistas“, leidykla „Šviesa“, „Vichy“vandens parkas, „Žemaitijos pienas“ ir daugelis kitų.

Varžytis I etape komandos rinkosi į specialiai konkursui papuoštas mokyklų sporto, aktų sales, sporto kompleksus, bibliotekų patalpas. Komandų nariai stengėsi išsiskirti savo spalvinga apranga, komandai būdingais akcentais: vienodais marškinėliais, kepuraitėmis, skarelėmis, logotipais, nešėsi mokyklų vėliavas, plakatus ir t. t.

Renginio pradžioje vyko komandų prisistatymai. Jų metu dalyviai dainavo, skandavo, šoko, sportavo, deklamavo, netrūko vaidybinių siužetų. Prisistatymuose skambėjo dalyvių sukurtos repo ir kitų stilių dainos sveikatos tematika, dalyviai rodė, kaip reikia tinkamai daryti mankštą, grojo gitara ir dainavo apie sveiką gyvenseną.

Konkurso metu dalyviai turėjo įveikti pačias įvairiausias komisijų pateiktas užduotis: nupiešti 10 daržovių, kurias žino, į krūveles sudėti produktus, kurie kenkia dantims ir kurie ne, iškirpti ir suklijuoti mįslių atsakymus, raidžių lentelėje rasti galinčius jiems pakenkti daiktus, iš pasirinktų produktų (daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų) paruošti estetišką, patrauklų ir sveiką patiekalą, iš ant stalo esančių produktų atsirinkti, sudėti į krepšelį ir „nusipirkti“ tik sveikatai palankius maisto produktus, surasti paslėptus žodžius, apskaičiuoti kūno masės indeksą, atskirti mitus nuo faktų apie alkoholį ir tabaką, nuspręsti, ar aprašyta situacija yra konfliktas, ir įveikti daug kitų užduočių. Vaikai kovojo, stengėsi rasti tiesą ar netiesą pateiktuose teiginiuose apie sveiką gyvenseną ir žalingus įpročius. Vyresnieji mokiniai demonstravo ne tik teorinius, bet ir praktinius pirmosios pagalbos teikimo įgūdžius, teikė pirmąją pagalbą apsinuodijusiam, skendusiam, apalpusiam, įgeltam bitės ar gyvatės draugui. Komandos, įvertinusios situaciją, tvarstė čiurną, darė dirbtinį kvėpavimą, mobilizavo ir tvarstė pirštą, gaivino, padėjo užspringusiajam. Taip pat reikėjo apibūdinti pagrindinius priklausomybės nuo alkoholio ir narkotikų požymius, prisiminti saugaus elgesio taisykles užpuolus  šuniui.

Komandos sprendė testą „Mitas ar tiesa“. Reikėjo nurodyti teisingą atsakymą, kas yra mitas, o kas tiesa, pavyzdžiui, alkoholis stimuliuoja, jis pakelia nuotaiką; prie marihuanos galima priprasti; jeigu nori išgerti, geriau gerk alų negu viskį.Norint laimėti reikėjo ne tik žinių, bet ir komandinio darbo įgūdžių.

Komandos turėjo atsakyti į klausimus, susijusius su žmogaus sauga: iškirpti ir suklijuoti draudžiamuosius ir nurodomuosius kelio  ženklus, atsakyti į klausimus apie važiavimo dviračiu taisykles, kaip reikia elgtis užsidegus drabužiams, užpuolus nepažįstamam šuniui, įvardinti pirotechnikos saugos reikalavimus,  apibūdinti cheminių medžiagų pavojingumo ženklų reikšmes.

Po gudrių užduočių sekė sportinės, vikrumo, greitumo rungtys. Ypač daug džiugių emocijų dalyviams teikė estafetės. Joms buvo parinktos užduotys su lankais, teniso raketėmis ir kamuoliukais, kimštais kamuoliais, kepurėmis, šalikais ir pirštinėmis bei daug kitų. Jauniesiems sveikuoliams teko nuo starto linijos iki estafetės pabaigos nunešti kamuolį įsispraudus tarp kelių, kitur reikėjo bėgti iki kuoliuko laikant rankoje didelį laikraščio lapą,komandos sustojusios vorele turėjo kuo greičiau surinkti vokus, padėtus į lanko vidurį, ir atplėšusios juos sudėlioti iš skiemenų posakį apie sveikatą, užrašyti jį ir pristatyti komisijai. Rungtys pareikalavo ne tik greičio ir vikrumo, bet ir atidumo, tikslumo, sumanumo ir dėmesingumo. Judriąsias užduotis komandos atliko lydimos azartiško sirgalių palaikymo.

Komandų kapitonaiužrištomis akimis turėjo atspėti, kokias sultis ragauja, apie kokį vaisių kalbama, surinkti kuo daugiau valgomų grybų paveikslėlių, atpažinti kruopas, išvardyti kuo daugiau vaisių ir daržovių pavadinimų, kuo greičiau parašyti sakinį, posakį, patarlę apie sveikatą, kuriame privalėjo būti komandos narių pirmosios vardų raidės. Jie augino „sveikatos ąžuoliuką“ (komandų kapitonai iš maišo traukė giliukus su užrašytu klausimu ir, jei teisingai atsakė į klausimą, ant ąžuoliuko šakos buvo kabinamas giliukas). Kitur kapitonai turėjo sugrupuoti paveikslėlius, kokia higienos priežiūros priemonė atitinka nurodytą veiksmą, pavyzdžiui, muilu plaunamos rankos, ausų krapštukais valomos ausys. Jiems teko atpažinti paslėptas daržoves ir vaisius. Kapitonai turėjo užrašyti bent šešias saugaus elgesio su šunimis taisykles: nekišk savo veido arti šuns; nebėk, kai šuo tave vejasi; neliesk miegančio ar ėdančio šuns ir t. t.

Į konkursą vaikus atlydėję pedagogai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėjo pademonstruoti sumanumą ir vikrumą. Jie atliko pirmosios pagalbos užduotis, pavyzdžiui, turėjo pademonstruoti, kaip gelbėtų užspringusį vaiką, atsakė į klausimus apie sveikatos saugojimą bei stiprinimą, apie Lietuvos higienos normų nuostatas, turėjo pristatyti triukšmo mažinimo mokyklose prevencines priemones. Savo lankstumą ir vikrumą demonstravo atlikdami pratimus, drąsiai guldamiesi ant grindų ar klaupdamiesi ant kelių, keldami kojas ir pan.

Visi dalyviai stengėsi įrodyti, kad moka rūpintis savimi, saugoti ir stiprinti sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvūs ir kūrybingi. Netrūko azarto ir geros nuotaikos.

Pertraukų metu dalyviams buvo dalijami obuoliai, verdama arbata, vaikai ir komisija vaišinosi sveikuoliškais sausainiais, sultimis, kitur buvo organizuojami judrieji žaidimai, dalyviai kartu mankštinosi. Kol komisijos skaičiavo balus, konkurso dalyvius linksmino vaikų šokių grupės, kurios po pasirodymo dar pakvietė visus dalyvius pakartoti šokio judesius, grojo jaunieji akordeonistai.  

Už dalyvavimą konkurse dalyviai vienur buvo apdovanoti sveikuoliškais prizais – vaisių krepšeliais, kiti gavo simbolines dovanėles (raktų pakabukus su konkurso atributika, konkurso ženkliukus), o nugalėtojams buvo įteiktos taurės, medaliai, diplomai.

Konkurso dalyviai  išsiskirstė linksmai nusiteikę. Jie buvo patenkinti renginiu, paprastomis ir linksmomis užduotimis, puikiomis dovanomis.

Žiūrovai, kurių didžiąją dalį sudarė mažuosius dalyvius atlydėję tėveliai, džiaugėsi savo atžalomis, jų atsakymais ir darbu grupėse.

Kaip sakė Dotnuvos pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytoja, konkursas praturtino dalyvių žinias apie sveiką gyvenseną, sveikatą palaikančius ir stiprinančius veiksnius: „Manome, kad dalyvavimas tokiuose konkursuose padeda ugdyti mokinių asmeninius, sveikatos tausojimo bei socialinius įgūdžius, rengiant juos suaugusiųjų gyvenimui greitai besikeičiančioje visuomenėje.“

I konkurso etapas apėmė 51 šalies savivaldybę, jame dalyvavo 971 komanda, 798 mokyklos, 4885 vaikai, 957 mokytojai, 688 visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Konkursas  buvo organizuojamas savivaldybėse nuo 2013 m. spalio 15 d. iki gruodžio 10 d.

 Apie konkursų I etapo organizavimą savivaldybėse įdomiausiai papasakojo Akmenės rajono, Alytaus miesto, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Kėdainių rajono, Pasvalio rajono, Pagėgių, Skuodo rajono, Šiaulių miesto ir rajono, Šilutės rajono, Telšių rajono, Utenos rajono, Vilniaus miesto savivaldybių biurų specialistai.  

II etapo dalyviais tapo komandos, užėmusios savivaldybių organizuotuose I etapo konkursuose pirmąsias ir antrąsias vietas. Toliau rungtis II etape jos susitiko keturiuose zoniniuose konkursuose, kurie įvyko Kauno sporto halėje, Klaipėdos rajono sporto centre, Rokiškio Senamiesčio progimnazijoje ir Šiaulių mokyklose. Šie konkursiniai renginiai vyko beveik visą kovo mėnesį nuo kovo 6 d. iki kovo 28 d.

Šį konkurso etapą organizavo Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ir Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai.

Į II etapą susirinko 209 komandos iš 45 ikimokyklinio ugdymo mokyklų, 152 bendrojo ugdymo mokyklų. Kiekvieną komandą sudarė po 5 vaikus – iš viso 1045. Juos atlydėjo 65 mokytojai ir tiek pat mokyklose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialistų.

2014 metų kovo 24 ir 27 dienomis Kauno sporto halė buvo pilna svečių. Puikiai nusiteikę I etapo nugalėtojai atvyko į Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ Kauno zonos II etapą. 65 komandų dalyvius ir konkurso svečius pasveikino Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas A. Bagdonas: „Džiugu, kad šis tarptautinis konkursas suvienija daugelį įstaigų, kad vadovaudamiesi sveikos gyvensenos principais, nepabūgę blogo oro, atvykote varžytis ir nugalėti. Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie šio konkurso organizavimo.“ Renginio pradžią papuošė  Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmų šiuolaikinių šokių studijos „Vėtra“ šokiai, prisimena Kauno savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Asta Gricienė. 

Konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ šventė prasidėjo dalyvių eisena. Vėliau vyko komandų prisistatymai. Vaikai dainavo, skandavo, pristatė įvairius netradicinius sveikatinimo būdus. Pertraukos tarp užduočių buvo užpildytos bendru šokiu skambant šiuolaikinei muzikai, jaunimas šėlo iki prakaito. Renginį padėjo įgarsinti firma „Igarsa“.

Renginio organizacinis komitetas konkursui užduotis parengė pagal Lietuvos mokinių neformaliojo centro interneto svetainėje pateiktas rekomendacijas.

 Vikriai užduotis atliko vaikai, sumanumą ir susikaupimą demonstravo mokytojai ir sveikatos priežiūros specialistai. Vaikai sprendė įvairias užduotis, pateiktas mįslių, kryžiažodžių, testų pavidalu,  apie sveiką mitybą, dienos režimą, fizinį aktyvumą, žmogaus saugą, pirmąją pagalbą.  Visiems ypač patiko judriosios užduotys.

Visos komandos, dalyvavusios konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“, gavo padėkos raštus, atminimo medalius ir dovanėles, o I, II, III vietų nugalėtojai – nugalėtojų taures. Visas dovanas paruošė Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Skelbiant nugalėtojus Kauno sporto halėje nuaidėjo džiaugsmingi šūkiai.

Visi sveikino I ir II vietų nugalėtojus, kurie vyks į III Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ etapą Trakuose.

Į Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuotą konkurso II etapą rinkosi komandos iš 14 savivaldybių: Jurbarko rajono, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Mažeikių rajono, Pagėgių, Palangos miesto, Plungės rajono, Rietavo, Skuodo rajono, Šilalės rajono, Šilutės rajono, Tauragės ir Telšių. Konkursas tęsėsi 5 dienas. „Kiekviena diena buvo skirta atskirai amžiaus grupei: kovo 24 d. varžėsi ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, kovo 25 d. 1–4 klasių mokiniai, kovo 26 d. 5–6 klasių mokiniai, kovo 27 d. 7–8 klasių mokiniai, kovo 28 d. 9–11 klasių mokiniai“, – pasakojo Dalia Pakalniškytė, Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Pirmąją dieną jėgas išbandė mažiausieji ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai. Varžėsi net dešimties lopšelių-darželių ugdytiniai. Dalyviai pasirodymus pradėjo prisistatymais, jų metu sportavo, dainavo, šoko.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai atliko teorines, praktines užduotis, atsakė į klausimus sveikos gyvensenos tematika. Praktinės užduoties metu vaikai iš pateiktų įvairių maisto produktų atrinko tuos produktus, kurie yra sveiki jų dantukams. Atlikdami pastabumo užduotį vaikai dėliojo dėlionę, atpažino ir klijavo kelio ženklus. Paskui varžėsi estafetėje, o kapitonai atsakinėjo į klausimus. Po ilgų varžybų paaiškėjo nugalėtojai iš Gargždų ir Jurbarko.

Antrąją dieną pradėti pasirodymus nekantravo 11 pradinių klasių komandų. Po prisistatymų pradinukai sprendė testą, sudarė rankų plovimo seką. Vaikai varžėsi estafetėje, kas greičiau „nuvers ir pastatys kėglius“, o kapitonai turėjo atspėti, koks vaisius yra aprašytas tekste. Mokyklų sveikatos priežiūros specialistai ir mokytojai atliko jiems skirtas užduotis ir atsakė į pateiktus klausimus. Pradinukų amžiaus grupėje gudriausi vaikai buvo iš Plungės ir Palangos.

Trečiąją dieną konkurse dalyvavo 11 5–6 klasių amžiaus grupės komandų. Visos komandos turėjo parengusios šaunius prisistatymus ir buvo kovingai nusiteikusios, keletą estafečių teko pakartoti, nes komandos buvo pasiryžusios kovoti iki pergalės. 5–6 klasių mokiniai turėjo išspręsti testą, rasti paslėptus žodžius, sudėti frazę iš 5 skiemenų, na o kapitonams teko atpažinti žmogaus kūno dalis. Sveikuoliškiausi vaikai buvoišJurbarko  ir  Kretingos.

7–8 klasių mokiniai varžėsi 6 rungtyse: turėjo atpažinti teisingus ir melagingus teiginius, suklijuoti mitybos piramidę, išbraukyti paslėptus žodžius, iš žodžių sudėlioti frazę. Kapitonai turėjo pademonstruoti žinias psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos srityje. Gudriausi ir vikriausi sveikuoliai šioje amžiaus grupėje buvo iš Klaipėdos ir Plungės.

9–11 klasių grupėje varžėsi 9 komandos. Paskutiniąją dieną komandos stebino ne tik šauniais pasirodymais, bet ir išradingais sirgaliais, kurie komandas palaikė skanduotėmis, būgnais bei švilpukais. Šiems mokiniams teko prisiminti rankų plovimo seką, mitybos piramidę, kuri daugeliui komandų pakišo koją, bei surasti paslėptus žodžius, sudėlioti paslėptą patarlę, na o kapitonai turėjo atpažinti kelio ženklus.

Visas 5 konkurso dienas vyravo linksma nuotaika. Visas atvykusias komandas sveikino Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Rūta Cirtautaitė. Komandos gavo padėkos raštus, vaikai –simbolines atminimo dovanas.

Renginio organizatoriai dėkojo Klaipėdos rajono sporto centrui už bendradarbiavimą bei linksmuolei Pepei – Astai Pilipuitienei – už šaunų renginio vedimą.

Rokiškio Senamiesčio progimnazijoje Tarptautinio konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ II etapas, kuriame dalyvavo 41 komanda, vyko kovo 18 d. ir kovo 25 d. Komandos atvyko iš Utenos miesto ir rajono, Kupiškio, Vilniaus miesto, Švenčionių miesto ir rajono, Visagino, Vilniaus rajono, Rokiškio rajono, Biržų rajono, Švenčionėlių, Anykščių, Širvintų ugdymo įstaigų. Vaikus  lydėjo įstaigų visuomenės sveikatos specialistai  bei grupių auklėtojos ir mokytojos. Renginį pradėjo Gretos ir Haroldo iš J. T. Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio dainos. „Kol vieni vaikai vykdė užduotis, kiti turėjo galimybę dalyvauti Rokiškio krašto muziejaus edukacinėje programoje „Sūrio kelias“ ir apžiūrėti Rokiškio dvaro ekspozicijas“, – pasakojo Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Valentina Mickienė.

 Renginį tradiciškai pradėjo komandų prisistatymai, kurie vienas už kitą buvo įspūdingesni. Po to dalyviai atliko teorines ir praktines užduotis sveikos gyvensenos tematika. Sportinėje dalyje komandos varžėsi estafečių rungtyje, viena užduotis teko tik kapitonams. Į pateiktus klausimus atsakė ir komandoms taškus pelnė vaikus atlydėję pedagogai bei sveikatos priežiūros specialistai.

Konkursas vyko sklandžiai, visi dalyviai buvo gerai nusiteikę, noriai atliko užduotis. Nugalėjusios komandos buvo apdovanotos diplomais ir atminimo dovanėlėmis.

Šiaulių miesto bendrojo ugdymo mokyklose Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ II etapas vyko kovo 6–24 d. Konkursą organizavo Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus specialistais.

„II konkurso etape Šiauliuose dalyvavo 50 komandų iš 42 ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigų. Jos atvyko iš Akmenės rajono, Joniškio rajono, Kėdainių rajono, Pakruojo rajono, Panevėžio,  Pasvalio, Radviliškio, Raseinių, Šiaulių, Kuršėnų, Kelmės“, – prisimena Diana Šiurkienė, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė.

Renginio pradžioje kiekviena mokykla pristatė savo komandą: dainavo, šoko, sportavo, deklamavo, netrūko ir vaidybinių siužetų. Konkurso metu mokiniai atliko komandines sveikos gyvensenos bei žmogaus saugos, žalingų įpročių prevencinės veiklos užduotis, kovojo vikrumo rungtyje. Savo išradingumą demonstravo komandų kapitonai. Komandos varžėsi ne tik teorinėse, bet ir praktinėse rungtyse. Komandas atlydėję pedagogai bei visuomenės sveikatos priežiūros specialistai taip pat neliko be užduočių, jiems buvo parengti klausimai sveikatos saugojimo bei stiprinimo temomis. 

Konkurso dalyviai stengėsi įrodyti, kad moka rūpintis ne tik savimi, bet ir aplinkiniais, žino, kaip saugoti ir stiprinti sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvūs ir kūrybingi. Viso konkurso metu netrūko azarto, geros nuotaikos bei šypsenų.

Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais, atminimo dovanėlėmis, padėkos raštais bei diplomais. I–II vietų laimėtojai apdovanoti nugalėtojų taurėmis.

Konkursą padėjo organizuoti Šiaulių miesto mokyklos, Šiaulių universiteto bei Profesinio rengimo centro studentai.

Velykų savaitę, balandžio 24–25 d., Trakuose esančiame verslo, sveikatingumo ir pramogų centre „Trasalyje“ vyko konkurso finalas.Renginio atidarymo metu Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė pažymėjo, kad „Sveikuolių sveikuoliai“ yra vienas iš pavyzdžių Lietuvos vaikams ir suaugusiesiems, kaip galima linksmai bei išradingai skleisti sveikos gyvensenos principus, mokyklų bendruomenėse propaguoti sveiką gyvenseną.

Velykų savaitės proga renginio dalyviai, prieš prasidedant rungtims, turėjo nuspalvinti popierinius „velykinius kiaušinius“.  Jie buvo pakabinti ant pražydintų medžių šakų. Pagal seną lietuvių tradiciją tikėta, kad kiaušiniai nuo šio medelio neš laimę ir sėkmę.

Masiškiausio Vaikų sveikatos metų renginio „Sveikuolių sveikuoliai“ finale rungtyniavo 38 komandos (266 dalyviai) iš įvairių Lietuvos kampelių. Komandos buvo suskirstytos į penkias grupes pagal vaikų amžių: ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, pradinių klasių, 5–6 klasių, 7–8 klasių ir 9–11 klasių mokinių. Finale mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų komandoms teko pasitikrinti sveikatos žinias, gebėjimą dirbti komandoje ir įveikti judriųjų estafečių užduotis. Ikimokyklinukai, mokiniai, mokytojai ir sveikatos priežiūros specialistai konkurso metu labai išradingai pademonstravo gebėjimus saugoti, stiprinti savo ir kitų sveikatą.

Iki konkurso komandos vertinimo komisijai turėjo atsiųsti namų darbus, kuriuos sudarė  labiausiai pavykusios sveikatinimo veiklos pristatymas PowerPoint programa (iki 10 skaidrių). Geriausiai įvertinti buvo tie namų darbai, kuriuose buvo pateikti  konkrečios  sveikatinimo veiklos tikslai, uždaviniai, pateiktas trumpas, vaizdus turinio aprašymas, suformuluotos  išvados ir išmoktos pamokos.

Finalinio konkurso etapo  privalumas buvo tas, kad pirmą kartą jis vyko paraleliai dviejose salėse, dirbo dvi vertinimo komisijos.

Pirmąją konkurso dieną varžytuves pradėjo vyriausieji. Komandų prisistatymų metu „Galvės“ salėje suskambo muzika ir jaunų balsų traukiamos dainos. Jaunimas linksmai ir šmaikščiai vaidybiniais siužetais, eiliuotais tekstais, ritminiais šokiais, sporto pratimais demonstravo savo sumanumą, pasakojo apie save, savo mokyklą, sveikatinimo veiklas. Visi jaudinosi ir norėjo būti geriausi.

 Po prisistatymų vyko komandų varžytuvės, kurių metu reikėjo parodyti ne tik savo žinias, bet ir sumanumą: rasti mineralinių medžiagų maisto šaltinius, pagal pateiktą situaciją trumpai aprašyti, kaip suteikti pirmąją pagalbą sukniubusiam žmogui, atsakyti, kaip reikia elgtis, jei pastebite gyvybei pavojingus simptomus, atsakyti į klausimą apie galimas žolės užsidegimo priežastis ir gesinimo būdus. Kiti (7–8 klasių) mokiniai turėjo užpildyti lentelę apie pagrindines žmogaus organų sistemas, atsakyti, kaip elgtis, kokių taisyklių laikytis, kad tausoti regėjimą, atsakyti į klausimus apie žalingų įpročių prevenciją, paaiškinti, kaip elgtis, jei užklupo lietus su žaibu ir griaustiniu. 

Paraleliai „Skaisčio“ salėje varžytuves pradėjo 5–6 klasių mokiniai. Jie turėjo parinkti ir įrašyti tinkamus žodžius į sakinius apie žmogaus organus, paaiškinti, kas yrasveikos gyvensenos komponentai, atsakyti, kokių maisto produktų rekomenduojama valgyti ribotais kiekiais, kokie yra vitaminai, kokios mineralinės medžiagos, linijomis sujungti maisto produktus ir medžiagas su jų daroma įtaka organizmui, atsakyti į klausimus apie žmogaus saugą.

 Po pietų varžėsi 1–4 klasių mokiniai, kurie turėjo atskirti, kas padeda ir kas trukdo būti sveikais, atsakyti, ar reikia valgyti pusryčius, kuo naudingas organizmui kalcis, raidžių lentelėje išbraukyti daržovių, vaisių, uogų pavadinimus, iš paveikslėlių nustatyti, kuris vaikas gatvėje elgiasi teisingai ir kt. 

 Komandų kapitonai turėjo paaiškinti, kaip turėtų elgtis, jei būdami namuose išgirstų kaukiančią  civilinės saugos sireną. Jaunesnieji turėjo pažinti 6 vaistažoles ir pasakyti, kada jos vartojamos, kiti – kokias sultis ragauja. 

Konkurso metu mokytojai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėjo parodyti savo sumanumą. Jiems reikėjo išvardyti, kokiais būdais perduoda informaciją sveikatos klausimais mokyklos bendruomenei, aprašyti, kodėl energetiniai gėrimai žalingi jaunam organizmui, ką mokinai veikia per ilgąją pertrauką ir ką turėtų, išvardyti, kokių reikia imtis saugumo priemonių vedant vaikus į išvyką gamtoje (vasarą, rudenį).

 Daug emocijų sukėlė estafetės, jų metu reikėjo ne tik būti greitais, bet ir dėmesingais, išlikti susikaupusias. Nepavykus įveikti užduoties, reikėjo grįžti ir ją pakartoti.Antrąją konkurso dieną varžėsi priešmokyklinio amžiaus komandos. Nuostabūs komandų prisistatymai, nuoširdumas ir pastangos būti geriausiais sužavėjo ne tik žiūrovus, bet ir konkurso vertinimo komisiją.

9–11 klasių grupėje pirmąją vietą laimėjo Radviliškio Lizdeikos gimnazijos sveikuolių komanda, antrąją vietą – Kauno rajono Mastaičių pagrindinės mokyklos sveikuolių komanda, trečiąją vietą – Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos sveikuolių komanda.

7−8 klasių grupėje pirmąją vietą laimėjo Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos sveikuolių komanda, antrąją vietą – Kėdainių „Ryto“ pagrindinės mokyklos sveikuolių komanda, trečiąją vietą –  Plungės Platelių gimnazijos sveikuolių komanda.

5–6 klasių grupėje pirmąją vietą laimėjo Rokiškio rajono Obelių gimnazijos sveikuolių komanda, antrąją vietą – Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos komanda, trečiąją vietą – Varėnos „Ryto“ progimnazijos sveikuolių komanda.

1−4 klasių grupėje pirmąją vietą laimėjo Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ sveikuolių komanda, antrąją vietą − Palangos Valdo Jurgučio pagrindinės mokyklos sveikuolių komanda, trečiąją vietą – Šiaulių „Juventos“ progimnazijos sveikuolių komanda.

Priešmokyklinio amžiaus grupėje pirmąją vietą laimėjo Jurbarko lopšelio-darželio „Nykštukas“ sveikuolių komanda, antrąją vietą − Radviliškio lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ sveikuolių komanda, trečiąją vietą – Jonavos lopšelio-darželio „Saulutė“ sveikuolių komanda.

Renginio uždarymo ceremonijos dalyvius pasveikino ir konkurso nugalėtojus taurėmis, padėkos raštais, organizatorių ir rėmėjų dovanomis apdovanojo Švietimo ir mokslo ministerijos Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vedėjas Rolandas Zuoza, Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Kūno kultūros ir sporto strategijos skyriaus vedėjas Sigitas Stasiulis, Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo valdybos Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro direktorius Algirdas Sakevičius, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius pavaduotojas Albertas Barzda.

Taip pat visi dalyviai gavo atminimo dovanėles − Sveikatos apsaugos ministerijos įsteigtus paguodos prizus. Buvo įsteigtos ir specialiosios nominacijos: „Šauniausiu sveikuoliu“ tapo Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokinys Gedmantas Juozėnas, „Aktyviausia sveikuole“ – Gargždų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ auklėtinė Liepa Griciuk, „Draugiškiausiu sveikuoliu“  − Lazdijų mokyklos-darželio auklėtinis Pijus Piličiauskas, „Vikriausiu sveikuoliu“ − Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtinis Nojus Garkauskas.

Baigiamąjį konkurso etapą rėmė Lietuvos automobilių kelių direkcija. Svarbiausia dovana visiems buvo smagiai praleistas laikas bendraminčių būryje, apsilankymas Trakų pilyje, maudynės sveikatingumo centro baseine, pagilintos sveikos gyvensenos žinios ir galbūt mintyse ištartas pasižadėjimas nuo šiol gyventi sveikiau.

 


Pagal konkurso etapų  organizatorių atsiųstas ataskaitas

 informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro

 Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė

Dalia Sabaliauskienė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro

 Bendrųjų reikalų skyriaus ryšių su visuomene specialistė

Jolanta Šaltenienė

Nuotraukos