Projektų ir renginių skyrius,
renginių poskyris

 
 

Sveikatos ugdymo naujienos

Šalies savivaldybėse nušurmuliavo tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapas

Įkelta 2014-01-03

Praėjus dvejiems metams šiemet vėl startuoja jau penktasis 2013–2014 m. tarptautinis mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkursas ,,Sveikuolių sveikuoliai“.

Konkursą organizuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija bei joms pavaldžios institucijos: Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, taip pat – šalies savivaldybės.

Respublikinis vaikų, mokinių ir pedagogų konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“ pirmą kartą buvo organizuotas 2002 m. pagal Pedagogų profesinės raidos centro projektą „Sveika gyvensena – gyvenimo būdas nuo vaikystės“. Konkursas tapo populiarus ir vyko dar ne kartą: 2006 m., 2008–2009 m ir 2011–2012 m.

Šių metų konkursas buvo vykdomas įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtinto Sveikatingumo metų visuomenės sveikatos stiprinimo priemonių plano 6 priemonę ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrų patvirtintais 2013–2014 m. tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ nuostatais.

Konkursu siekiama ugdyti vaikų ir mokinių gebėjimus saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, skleisti sveikos gyvensenos principus mokyklų bendruomenėse.

Atsižvelgiant į konkurso organizatorių savivaldybėse pageidavimus, šiemet pirmą kartą buvo sukurtas sveikatos ugdymo užduočių bankas, kurį sudarė savivaldybių administracijų padalinių ir visuomenės sveikatos biurų atsiųsti užduočių pavyzdžiai. Sveikatos ugdymo užduotis sistemino, struktūravo ir konkurso I etapo vykdytojams pateikė ekspertų, turinčių sveikatos ugdymo metodinės ir ugdymą reglamentuojančių dokumentų rengimo patirties, grupė. Atrinktų I etapui užduočių banką administravo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC).

Lėšų konkursui organizuoti skiria Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir savivaldybių administracijos.

Pagal konkurso nuostatus, kiekvieną komandą sudaro 5 vaikai, mokytojas ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, dirbantis mokykloje. Konkursas organizuojamas mokyklų, savivaldybių, zonų ir šalies lygmenimis.

Komandų atranka pagal 5 amžiaus grupes (ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, pradinių klasių mokiniai, 5–6 klasių mokiniai, 7–8 klasių mokiniai ir 9–11 klasių mokiniai) mokyklose vyko iki 2013 m. spalio 15 d. I konkurso etapas 50 šalies savivaldybių buvo organizuotas nuo 2013 m. spalio 15 d. iki gruodžio 10 d. Jame dalyvavo 871 komanda, 701 mokykla, 4385 vaikai, 854 mokytojai, 591 visuomenės sveikatos priežiūros specialistas.

Savivaldybėse konkursus organizavo savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir savivaldybių administracijų švietimo skyriai, pedagogų švietimo centrai, švietimo pagalbos tarnybos. Konkurso partneriai ir rėmėjai – policijos komisariatai, savivaldybių sporto centrai, viešosios bibliotekos, kultūros, sporto ir pramogų centrai, savivaldybių gydytojai, VšĮ „Kretingos maistas“, leidykla ŠVIESA, VICHY vandens parkas, „Žemaitijos pienas“ ir daugelis kitų.

Varžytis I etape komandos rinkosi į specialiai konkursui papuoštas mokyklų sporto, aktų sales, sporto kompleksus, bibliotekų patalpas. Komandų nariai stengėsi išsiskirti savo spalvinga apranga, komandai būdingais akcentais: kepuraitėmis, skarelėmis, logotipais, nešėsi mokyklų vėliavas, plakatus ir t.t. Renginio pradžioje vyko komandų prisistatymai. Renginio dalyviai dainavo, skandavo, šoko, sportavo, deklamavo, netrūko vaidybinių siužetų.

Konkurso metu dalyviai turėjo įveikti pačias įvairiausias komisijų pateiktas užduotis: į krūveles sudėti produktus, kurie kenkia dantims ir kurie ne, iškirpti ir suklijuoti mįslių atsakymus, raidžių lentelėje rasti galinčius jiems pakenkti daiktus, nuspręsti, ar aprašyta situacija yra konfliktas, iš pasirinktų produktų (daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų) paruošti estetišką, patrauklų ir sveiką patiekalą, iš ant stalo esančių produktų sudėti į krepšelį ir „nusipirkti“ tik sveiko maisto produktus, surasti paslėptus žodžius, apskaičiuoti kūno masės indeksą, atskirti mitus nuo faktų apie alkoholį ir tabaką ir įveikti daug kitų užduočių. Iš žmogaus saugos užduočių galima paminėti tokias: iškirpti ir suklijuoti draudžiamuosius ir nurodomuosius kelio  ženklus, atsakyti į klausimus apie važiavimo dviračiu taisykles, atsakyti, kaip reikia elgtis užsidegus drabužiams, užpuolus nepažįstamam šuniui, įvardinti pirotechnikos saugos reikalavimus,  apibūdinti cheminių medžiagų pavojingumo ženklų reikšmes.

Vyresnieji mokiniai demonstravo ne tik teorinius, bet ir praktinius pirmosios pagalbos teikimo įgūdžius. Komandos, įvertinusios situaciją, tvarstė čiurną, darė dirbtinį kvėpavimą, mobilizavo ir tvarstė pirštą, gaivino, padėjo užspringusiajam, atsakė į klausimus apie žalingų įpročių prevenciją.

Jaunieji sveikuoliai kovojo įvairiose vikrumo ir greitumo rungtyse. Estafetėms buvo parinktos užduotys su lankais, teniso raketėmis ir kamuoliukais, kimštais kamuoliais, kepurėmis, šalikais ir pirštinėmis bei daug kitų.

Komandų kapitonai užrištomis akimis turėjo atspėti, kokias sultis ragauja, apie kokį vaisių kalbama,  surinkti kuo daugiau valgomų grybų paveikslėlių, atpažinti kruopas, išvardyti kuo daugiau vaisių ir daržovių pavadinimų, augino „Sveikatos ąžuoliuką“ (komandų kapitonai iš maišo traukė giliukus su užrašytu klausimu ir, jei teisingai atsakė į klausimą, ant ąžuoliuko šakos buvo kabinamas giliukas).

Į konkursą vaikus atlydėję pedagogai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėjo pademonstruoti sumanumą ir vikrumą. Jie atliko pirmosios pagalbos užduotis, atsakinėjo į klausimus apie sveikatos saugojimą bei stiprinimą, apie Lietuvos higienos normų nuostatas, turėjo  pristatyti triukšmo mažinimo mokyklose prevencines priemones. Savo lankstumą ir vikrumą demonstravo atlikdami pratimus, drąsiai guldamiesi ant grindų ar klaupdamiesi ant kelių, keldami kojas ir pan.

Visi dalyviai stengėsi įrodyti, kad moka rūpintis savimi, saugoti ir stiprinti sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvūs ir kūrybingi. Netrūko azarto ir geros nuotaikos. Konkurso dalyviai buvo patenkinti renginiu, paprastomis ir linksmomis užduotimis, puikiomis dovanomis. Už dalyvavimą konkurse dalyviai vienur buvo apdovanoti sveikuoliškais prizais – vaisių krepšeliais, kiti gavo simbolines dovanėles (raktų pakabukus su konkurso atributika, konkurso ženkliukus), o nugalėtojams buvo įteiktos taurės, diplomai, medaliai. Kol komisijos skaičiavo balus, konkurso dalyvius linksmino vaikų šokių grupės, kurios po pasirodymo dar pakvietė visus dalyvius pakartoti šokio judesius, grojo jaunieji akordionistai.

Žiūrovai, kurių didžiąją dalį sudarė mažuosius dalyvius atlydėję tėveliai, džiaugėsi savo atžalomis, jų atsakymais ir darbu grupėse. Rungtys pareikalavo ne tik greičio ir vikrumo, bet ir atidumo, tikslumo, sumanumo ir dėmesingumo. Norint laimėti reikėjo ne tik žinių, bet ir komandinio darbo įgūdžių.Pertraukų metu dalyviams buvo dalinami obuoliai, verdama arbata, vaikai ir komisija vaišinosi sveikuoliškais sausainiais, sultimis.

II konkurso etapas vyks zonose nuo 2014 m. vasario 10 iki kovo 30 d. Jį organizuos Kauno miesto, Klaipėdos rajono, Rokiškio rajono ir Šiaulių miesto savivaldybės.

Pagal konkurso organizatorių savivaldybėse atsiųstas ataskaitas informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Dalia Sabaliauskienė

Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ I etapo rezultatai

Nuotraukos