Projektų ir renginių skyrius,
renginių poskyris

 
 
 

Naujienos

Atšvaitų diena, priminimas – tik taisyklingai naudojamas atšvaitas gali išgelbėti gyvybę

Įkelta 2022-10-20

Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija), siekdama priminti apie atšvaitų ir kitų saugaus eismo priemonių naudojimą, spalio 20 d. organizuoja Atšvaitų dieną. Ši diena minima kasmet trečią spalio ketvirtadienį.

Atšvaitų dienos tikslas – priminti pėstiesiems, kad einant tamsoje ar esant blogam matomumui būtina su savimi turėti taisyklingai pritvirtintus atšvaitus, neštis šviečiantį žibintą ar vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, paraginti naudoti atšvaitus.

„Kiekvienas turime rūpintis savo, savo artimųjų ir kitų eismo dalyvių saugumu. Pradėkime nuo savęs – pasitikrinkime, ar visada į tamsų kelią išeiname su atšvaitais, ar jie taisyklingai pritvirtinti. Esame tikri, kad daugelis žmonių turi atšvaitų, tačiau ne visi juos naudoja. Stalčiuje padėtas atšvaitas tikrai nepadarys jūsų matomu, todėl, jei turite atšvaitų namuose, naudokite juos, o jei neturite, įsigykite ir prisiminkite taisyklingai prisitvirtinti,“ – ragino Kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius.

Spalio 20 d. nuo 8.00 iki 16.00 val. atšvaitų ir kitų saugaus eismo priemonių platinamo akcija vyks Kelių direkcijoje (J. Basanavičiaus g. 36, Vilnius). Kiekvienam atėjusiam į akciją bus skiriama po vieną atšvaitą ar kitą priemonę. Priemonių skaičius ribotas. Dėl atšvaitų skyrimo grupėms bus sprendžiama įvertinus prašymo pagrindimą raštu ir kitas aplinkybes.

Šiais metais Atšvaitų diena inicijuojama kartu su partneriais – bendruomenėmis, kurios organizuoja renginius šiai dienai paminėti. Projekto „Eismo saugumas bendruomenėse“ dalyviai savo renginių metu primena atšvaitų naudojimo svarbą. Nuo spalio 10 d. vyksta akcija AtšvaitOmobilis, kurios metu į tas seniūnijas, kurių bendruomenės nedalyvauja minėtame projekte, atvyksta Kelių direkcijos saugaus eismo specialistai. Jie susitinka su seniūnijų gyventojais, primena atšvaitų svarbą, nespėjusiems įsigyti atšvaitų juos padovanoja.

Atšvaitai yra svarbūs dalyvaujant eisme, nes taisyklingai prisitvirtinę atšvaitus pėstieji ne tik tampa matomi – galimybė juos pastebėti padidėja kelis kartus: jei automobilis važiuoja įjungtomis trumposiomis šviesomis, vairuotojas su atšvaitu esantį pėsčiąjį pastebi iki jo likus 150 metrų, jei pėsčiasis atšvaito nedėvi, automobilio vairuotojas jį pastebi tik likus 30–50 metrų iki jo, tačiau toks atstumas yra per mažas, kad vairuotojui automobilį pavyktų sustabdyti laiku ir išvengti susidūrimo su pėsčiuoju.

Labai svarbu taisyklingai pritvirtinti atšvaitą, kadangi jis pats nešviečia, o tik atspindi šviesą. Atšvaitą prie drabužių reiktų pritvirtinti taip, kad jis būtų gerai matomas iš visų pusių bei jo neuždengtų kiti daiktai. Užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t. y. kaire kelio puse), todėl eidami užmiestyje pėstieji turi užsidėti juostinį atšvaitą ant dešinės rankos kiek aukščiau rankos riešo, ant kojos –blauzdos srityje ar prisisegti pakabinamą atšvaitą prie palto ar striukės kišenės taip, kad jis būtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje – taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai. Mieste pėstieji atšvaitus turėtų užsisegti ar užsidėti taip, kad jie būtų matomi, kad automobilių žibintai atšvaitus galėtų apšviesti. Daugiau apie taisyklingą atšvaitų naudojimą rasite Kelių direkcijos tinklapyje. Lietuvos kelių policijos duomenimis, 2020 m. eismo įvykiuose žuvo 56 pėstieji (39 tamsoje), 2021 m. – 28 pėstieji (15 tamsoje).

Lietuvos automobilių kelių direkcijos informacija

Nuotraukos