Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius

 
 

Sveikatos ugdymo naujienos

Ar joga gerina sveikatą?

Įkelta 2020-06-26

Joga yra senas indų mokymas, kurio istorija siekia apie 3000 metų (kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad net 5000 metų), apimantis įvairias kryptis, kurios praktikuoja fizinius pratimus (asanas), kvėpavimo pratimus (pranajama), meditaciją, šventųjų raštų studijavimą, mantrų ar šventųjų žodžių kartojimą ir įvairiausius kitus lavinimus bei askezę. Jogos pavadinimas kilęs iš sanskrito kalbos žodžio yoga, nuo yugayuj, reiškiančio surišti, įtempti ir gali būti suprantamas kaip susijungimas, jungtis, susiliejimas. Tai dabartinis, supaprastintas aiškinimas, nors yra ir kitokių. Vakarų kultūroje joga pradėjo plisti maždaug XIX a. pradžioje, o išpopuliarėjo XX a. 7–8 dešimtmečiuose. Šiuo metu susidomėjimas joga neblėsta, atsiranda įvairiausių naujų atmainų, atliekami rimti moksliniai tyrinėjimai apie jogos poveikį.

Daug įvairių jogos praktikų, modifikuotų ar originalių asanų ar kvėpavimo pratimų yra naudojama kalanetikoje, pilatese (Džozefo Pilateso sistemos pagrindą sudaro asanos), balete, sportinėje bei meninėje gimnastikoje, kai kuriose modernaus šokio mokyklose, net kineziterapijoje. Dalis asanų sėkmingai naudojamos lankstumui ir pusiausvyrai treniruoti bei kvėpavimo mankštose, skirtose kai kurioms ligoms gydyti (pavyzdžiui, sąnarių, stuburo ir kt.). Atsižvelgdami į sparčiai populiarėjančias jogos praktikas Lietuvoje, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai parengė mokslo straipsniais pagrįstą informacinę medžiagą – lankstuką „Ar joga gerina sveikatą?“, skirtą visuomenei.

Beje, 2015 m. birželio 21 d. visame pasaulyje pirmą kartą buvo paminėta Tarptautinė jogos diena, kuri oficialiai buvo įsteigta 2014 m. gruodžio 11 d. Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje, paprašius Indijos premjerui p. Narendra Modžiui.

Informaciją parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos specialistas Remigijus Zumeras

Nuotraukos
 
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Sveikatos ir saugos ugdymo skyrius. Tel.: (8 5) 2766775, Žirmūnų g. 1B, LT 09101 Vilnius