Projektų ir renginių skyrius,
renginių poskyris

 
 

Sveikatos ugdymo naujienos

Iniciatyva „Judanti klasė 2022“ baigėsi, bet inercija judėti išliko

Įkelta 2022-06-13

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kartu su partneriu Lietuvos  mokinių neformaliojo  švietimo centru 2022 m. gegužės 3–23 dienomis pakvietė šalies mokyklas bei darželius įsitraukti į iniciatyvą „Judanti klasė 2022“ (toliau – iniciatyva). Trijų savaičių iniciatyva buvo vainikuota šūkiu „Judam už Ukrainos vaikus. Būkim sveiki ir saugūs kartu“.

Žaisti, šokti, bėgioti, mankštintis ar važinėti dviračiais, paspirtukais bei kitaip judėti už kitą žmogų atrodo neįmanoma. Visgi žinant, kad Ukrainos vaikai, gyvendami karo akivaizdoje, negali turėti tokio pasirinkimo, o padėti jiems yra didelis noras, šis noras peraugo į palaikymą ir iniciatyvą simboliškai judėti už tuos vaikus, kurie yra toli nuo Lietuvos ir išgyvena karą, taip pat judėti kartu su tais vaikais, kurie atvyko į mūsų šalį bėgdami nuo karo siaubo.

Šiandien daugelyje Lietuvos mokyklų ir darželių yra besimokančių ukrainiečių vaikų, kurie čia atrado svetingus namus bei globėjiškus mokytojus. Pasiūlyta iniciatyva visus apjungė bendrai idėjai –būti stipriais, aktyviais, sveikais ir draugiškais.

Paskelbtoje išankstinėje registracijoje užsiregistravo 339 dalyviai: pavienės klasės, darželių grupės arba ištisi lopšeliai-darželiai bei mokyklos.

Kaip sekėsi įgyvendinti trijų savaičių trukmės iniciatyvą,  papasakojo patys dalyviai:

„Mūsų įstaiga priėmė 28 vaikus iš Ukrainos į savo bendruomenę. Džiaugiamės, kad kartu galime palaikyti, padėti, judėti į priekį. Ši galinga iniciatyva išmoko džiaugtis mažais dalykais, būti dažniau kartu. Vaikai noriai dalyvauja su fiziniu aktyvumu susijusioje veikloje, ypač mėgsta diskomankštas, kurios iškart pakelia nuotaiką, judriausius žaidimus su kamuoliais gryname ore bei sporto salėje orientacinius žaidimus. Trijų savaičių inciatyvai pasibaigus įstaigos iniciatyva, palaikanti taiką, nesibaigia“, – rašo savo ataskaitoje Klaipėdos lopšelio-darželio „Žemuogėlė“ visuomenės sveikatos specialistė Anastasija Konstantinova (iniciatyvoje dalyvavo visos įstaigos ikimokyklinio ugdymo 165 vaikai).

„Šiaulių lopšelio-darželio ,,Ežerėlis“ bendruomenė aktyviai įsitraukė į veiklas. Buvo suorganizuota visuotinė mankšta. Vaikai keliavo į Šiaulių miesto parką, prie Talkšos ežero. Bendruomenės nariai aktyviai sportavo, dalyvavo estafetėse, smagiai judėjo. Savaitgalius vaikai su tėveliais leido parkuose, pajūryje, važinėjosi dviračiais. Labai džiaugiamės antrus metus prisijungdami prie šios iniciatyvos“, – pateiktoje ataskaitoje rašo Vitalija Norkienė, vyresnioji ikimokyklinio ugdymo auklėtoja.

„Mokiniai noriai prisijungė prie pasiūlytos iniciatyvos „Judanti klasė 2022“. Apie situaciją Ukrainoje, karo baisumus vaikai žino ne tik iš televizijos, o iš pirmų lūpų, t. y.,  iš į klasę atėjusios mokytis ukrainietės. Tai ir paskatino prisijungti. Antrokai aktyviai sportavo fizinio ugdymo pamokose: atliko ėjimo, bėgimo pratimus, mankštinosi, atliko estafetes, žaidė „kvadratą“ ir kitus judriuosius žaidimus. Ir apsiniaukusias, ir saulėtas dienas leido pertraukas lauke, žaidė futbolą, bėgiojo. Sudalyvavo žygyje pėsčiomis, tyrinėdami Voveriškių kaimo apylinkes. Aplankė sostinę Vilnių, kur visus objektus pasiekė pėsčiomis. Išbandė čiuožimą ant ledo. Kai kuriems tai buvo pirmas kartas. Kiekvieną savaitę antrokai turėjo po plaukimo pamoką klube „Impuls“. Kartą per savaitę vyko regbio treniruotės...“, – aktyvias veiklas vardino mokytoja Jolanta Mituzienė iš Šiaulių r. Voveriškių mokyklos.

„Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos 5–8 klasės mokiniai noriai prisijungė prie akcijos ,,Judanti klasė 2022“. Iniciatyvos šūkis dar labiau motyvavo mokinius būti fiziškai aktyviems. Mokiniai buvo aktyvūs per pertraukas, po pamokų, įvairių būrelių metu, namuose bei savaitgaliais su tėvais. Buvo organizuotos linksmosios estafetės, bėgimas aplink mokyklą, žaidžiamas stalo tenisas, stalo futbolas, diskogolfas, badmintonas, salės riedulys. Mėgstantys šokti mokiniai šoko gimnazijoje, namuose, būreliuose. Mokytojai pamokų metu įterpdavo aktyvias pertraukėles, akių mankštas. Dviratis – daugelio mokinių pamėgta priemonė, todėl nemažai mokinių su tėvais savaitgalį praleido važinėdamiesi savo gyvenamojoje vietovėje. Po pamokų mokiniai bėgdavo į mokyklos sporto aikštyną, kuriame vykdavo draugiškos futbolo, krepšinio varžybos. Visų aktyvių veiklų metu buvo akcentuojama garbinga sportinė kova, pagarba kitam, draugystė, bendravimas ir bendradarbiavimas“, – teigia Sandra Bakšytė-Ribinskienė, fizinio ugdymo mokytoja.

„Su mokiniais aptarėme judėjimo svarbą ir rinkomės priimtinas ryto mankštos formas. Vaikai išsirinko „Ryto šokį“. Leidau mokiniams rinktis muziką ir mėgstamus judesius. Visiems labai patiko rytais pabūti „vaiduoklių medžiotojais“. Šis šokis padėdavo mokiniams prabusti ir nusiteikti dienos darbams. Taip pat per lietingas ilgąsias pertraukas judėdavome klasėje pagal filmukus „Ką pasirinktum?“. Į šią veiklą noriai įsitraukdavo visi klasės mokiniai. Vaikai ne tik judėjo, bet ir mokėsi apsispręsti... Pavyko įgyvendinti keletą popietinių žygių: vieno žygio metu keliavome aplink šalia esantį Malūno parką ir siekėme surinkti kuo daugiau atliekų, paskui jas rūšiavome ir darėme išvadas, kokios rūšies atliekomis parkas šiukšlinamas labiausiai. Kito žygio tikslas buvo Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla. Visos kelionės metu nužygiavome 5 km. Judėti kvietėme ir tėvelius. Mokiniai su šeimos nariais parsisiuntė žingsnių skaičiavimo programėlę ir kartu su tėveliais žygiuodavo laisvalaikiu... Visų pasirinktų judėjimo formų metu skambėjo vaikų juokas ir spindėjo šypsenos. Vaikai įsitraukdavo ir visas veiklas ir prašydavo daugiau. Stengsimės tęsti šią tradiciją ir kitais metais“, – taip ataskaitoje rašė Klaipėdos Sendvario progimnazijos mokytoja Birutė Urbonaitė.

„Iniciatyvoje ,,Judanti klasė‘‘ dalyvavo Mažeikių Sodų pagrindinės mokyklos 6A ir 7A klasės mokiniai. Visą gegužės mėnesį šių klasių mokiniai ne tik patys stengėsi kuo daugiau judėti, kad įgyvendintų iššūkį „60+“ aktyvių minučių per dieną, bet ir į šią iniciatyvą įtraukė ir savo draugus, šeimos narius. Fizinio ugdymo pamokų metu vaikai kartu su fizinio ugdymo mokytoja daug dėmesio skyrė žaidimams ir estafetėms, kurių dėka, pasak mokytojos, mokiniai pajuto smagų azartinį rungtyniavimą, gebėjimą dirbti komandoje. Vaikai patys kūrė judriuosius žaidimus, aktyviai įsitraukė į žaidimų taisyklių kūrimą, tuo pat metu mokėsi tolerantiškai išklausyti kitų nuomonę ir idėjas, draugų  išsakytas pastabas ir pasiūlymus. Gegužės mėnesį vyko ir aktyvios pertraukos bei klasės valandėlės, kurių metu mokiniai mankštinosi ir žaidė žaidimus lauke. Moksleiviai pastebėjo, kad sportuodami jie tapo draugiškesni, pradėjo labiau pažinti save ir draugus, patyrė bendrumo jausmą ir daug gerų emocijų. Į judėjimo veiklas įsitraukė ir kartu smagiai leido laiką ir vaikai iš Ukrainos, kurie mokosi šiose klasėse“, – mintimis pasidalino Vitalija Pocienė, visuomenės sveikatos specialistė.

„Rokiškio Senamiesčio progimnazijos 4B klasės mokiniai aktyviai įsitraukė į iniciatyvą „Judanti klasė 2022“. Ketvirtokai drąsiai įgyvendino iššūkį „60+“aktyvių minučių per dieną. Moksleiviai ėjo į mokyklą pėsčiomis, aktyviai leido laiką per pertraukas, po pamokų ir laisvalaikiu. Į fizinį aktyvumą įtraukdami artimuosius, vaikai laisvalaikiu ar poilsio dienomis atliko rytinę mankštą, ėjo pasivaikščioti, vedžiojo augintinius, leidosi į šeimų žygius apylinkėmis pėsčiomis ar dviračiais, iškylavo, šokinėjo ant batutų, maudėsi baseine, šoko zumbą, gatvės šokius, žaidė judriuosius žaidimus, važinėjo riedlentėmis, paspirtukais... Išgyventos džiugios emocijos, judėjimo malonumas ir džiaugsmas, nuostabiai praleistas laikas kartu su šeimos nariais atsispindi nuotraukose. Net ir pasibaigus iniciatyvai, ketvirtokai aktyviai leidžia laisvalaikį su draugais ir artimaisiais, taip stiprina sveikatą, tarpusavio ryšius, bendruomeniškumą, nuima dienos įtampą.

Ačiū organizatoriams už iniciatyvos užduotis, už aktualią idėją – kiekvieną dieną kuo daugiau judėti, juk judame už Ukrainos vaikus. Judame savo malonumui. Mes, Rokiškio Senamiesčio 4 b klasės mokiniai, tėveliai, artimieji, judame už Jus, Ukrainos vaikai, už Taiką Ukrainoje ir visame pasaulyje!“, ataskaitoje įspūdžiais dalinosi pradinių klasių mokytoja Edita Rudėnienė.

Gražių minčių ir gerų emocijų nestigo ir Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos pedagogams. Jie ataskaitoje paminėjo, kad „Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje bendrojo ugdymo klasėse drauge su lietuvių vaikais mokosi 3 ukrainiečiai. 2M, 5C klasės, kuriose yra ukrainiečių vaikų, ir atrinktos dalyvauti ,,Judanti klasė 2022“ iniciatyvoje. Martyno Mažvydo progimnazijoje taip pat veikia popietinė mokykla ukrainiečių vaikams. Ją lanko 60 mokinių nuo 7 iki 15 m. iš įvairių Ukrainos vietovių. Šiuos vaikus stengiamasi įtraukti į progimnazijos renginius, sudarytos sąlygos naudotis sporto baze, sporto inventoriumi. Numatyta organizuoti bendrą ukrainiečių ir lietuvių stovyklą vasaros atostogų metu. Fizinis aktyvumas yra viena iš prioritetinių sričių, padedant jiems sustiprėti emociškai, būti sveikiems, fiziškai aktyviems bei įkvėpti pasitikėjimo, kad Lietuva drauge su jais. Mes judam už Ukrainos vaikus. Būkim sveiki ir saugūs kartu!“...Toliau pedagogai smulkiai vardina visas įgyvendintas 5 užduotis, pasitelktą improvizaciją, nepamiršdami paminėti refleksijos.

Labai kūrybingai iniciatyvą pravedė Plungės lopšelio-darželio „Raudonkepuraitė“ visų grupių ugdytiniai (180 vaikų) kartu su visos bendruomenės nariais. Tai atsispindėjo ir atsiųstoje renginio ataskaitoje:

 

„Mes aktyvūs, stiprūs ir drąsūs,

Džiaugiamės sudalyvavę „Judančioj klasėj“.

Kasdien, daug, aktyviai ir noriai judėjom,

Tėvelius ir draugus sportuot pastūmėjom.

 

Kiekvieną rytą sporto salėn žengėme,

Saulutei kviečiant – gamtoje, kieme, aikštelėse sportuot nevengėme.

Nors būdavom mieguisti, dar nerangūs,

Tačiau rytinei mankštai visad pasirengę!

 

O šokio ritmu kiek žingsnelių nuėjom!

Judriųjų žaidimų sužaist kiek suspėjom!

Ieškojome lobių, daug apkeliavom,

Tyrinėjom pasaulį ir daug diskutavom.

 

Per visą laiką, kiek judėjom,

Darželyje netilo muzika, vaikų balsai aidėjo.

Išbandėm viską, ką rekomendavot,

Gerų emocijų, energijos bei nuotaikos puikios mes pliūpsnį gavom.

 

Judėjome visi....ir už visus...

Už Taiką Ukrainoje, už jos taikius vaikus...

Už galimybę žaisti, mokytis, užaugti ir pasenti,

Už ateitį ir teisę taikoje gyventi!“


Tai tik keletas epizodų iš iniciatyvos „Judanti klasė 2022“ dalyvių ataskaitų. Bėda ta, kad negalime pateikti visų aprašymų, nes tuomet reikėtų sudaryti ne informacinį pranešimą, bet leidinį su keliasdešimčia puslapių.

Ataskaitose neteko skaityti apie nusivylimą iniciatyva ar, kad mokykla negalėjo įvykdyti pasiūlytų užduočių.

Suteikta galimybė savarankiškai pasirinkti aktyvias veiklas, jas įgyvendinti patogiu laiku bei įvairioje aplinkoje dalyviams leido laisvai ir noriai organizuoti fizinį aktyvumą. Beveik kiekvienoje ataskaitoje buvo minima gera nuotaika, nuolat lydintis judėjimo džiaugsmas ir didelis noras palaikyti Ukrainos vaikus.

Šiais metais iniciatyvos partneris Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras atrado lėšų apdovanoti keletą iniciatyvos dalyvių prizais. Atminimo prizais bus apdovanotos tos mokyklos, kurios įgyvendino daugiausiai aktyvių veiklų bei sudėliojo geriausiai temą atskleidžiantį koliažą.

Iniciatyvos „Judanti klasė 2022“ organizatoriai kartu su partneriais išrinko 10 mokyklų (klasių ar grupių), kurios judėjo visas tris gegužės savaites (2–23), įgyvendino pasiūlytas užduotis, taip pat nevengė improvizuoti ir judėti savaip, fiksavo aktyvias veiklas nuotraukose ir iš jų dėliojo originalius, temą atitinkančius koliažus. Šioms mokykloms bus įteikti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro įsteigti padėkos raštai ir prizai: krištolo statulėlės su iniciatyvos logotipu „Judanti klasė“.

 Įsteigtais prizais apdovanojamos šios mokyklos:

  1. Elektrėnų lopšelis – darželis „Pasaka“, dalyvavo visos 12 grupių, 200 ugdytinių;
  2. Klaipėdos lopšelis-darželis „Žemuogėlė“, visos įstaigos ikimokyklinio ugdymo 165 vaikai;
  3. Plungės lopšelis-darželis „Raudonkepuraitė“, visų grupių 180 ugdytiniai;
  4. Šalčininkų lopšelis-darželis „Vyturėlis“, 158 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikai;
  5. Šiaulių lopšelis-darželis „Bangelė“, „Boružėlių“ ir „Peliukų“ grupių 40 vaikų;
  6. Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazija, 5-8 klasių 52 mokiniai;
  7. Joniškio r. Kriukų pagrindinė mokykla, 4 klasės 13 mokinių;
  8. Klaipėdos Sendvario progimnazija, 2A klasės 24 mokiniai;
  9. Prezidento Valdo Adamkaus gimnazija, 1-4, 5-11 klasės, 593 mokiniai;
  10. Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija, 2m klasė, 5c klasė, 5 klasės mergaičių kvadrato būrelis, 67 mokiniai.

Visiems iniciatyvos dalyviams, atsiuntusiems atasakaitas, organizatoriai išsiųs padėkas.

Ši iniciatyva parodė, kad Lietuvos mokyklos nėra abejingos tam, kas vyksta Ukrainoje, ir visada linkusios prisidėti bei palaikyti ukrainiečius ir jų vaikus, norėdamos palengvinti jų dalią.

Mes tikime, kad iniciatyvos metu atrastas judėjimo džiaugsmas ves į priekį, į sveikesnę bei gražesnę ateitį, kad visų geros mintys ir norai materializuosis ir taps dar vienu nematomu ginklu kovojant prieš okupantus ir siekiant Pergalės, Laisvės, Taikos!

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Nuotraukos